Mgr. Jana Čiliaková hypnóza, hypnoterapia, konštelácie

Časté otázky

Časté otázky

Je hypnóza bezpečná?
Áno, hypnóza je veľmi bezpečná metóda, pretože prebieha v zrelaxovanom a uvoľnenom stave. Klient sa po jej skončení cíti uvoľnený, pokojný a zregenerovaný.
Prečo a ako hypnoterapia efektívne pomáha?
Samotným rozhovorom a vyrozprávaním sa, klient problém neodstráni. Je potrebné, aby zmenil svoju podvedomú asociáciu spätú s problémom. Efektivita hypnoterapie spočíva práve prácou s podvedomím, rozpúšťaním blokov, vytváraním nových programov a ich zvnútornením. Výrazne rýchly účinok záleží od dosiahnutej hĺbky hypnózy, ale aj opakovaná ľahká hypnóza môže byť účinná. V podvedomí drieme pravda, pri vedomí ju človek nemusí vnímať.
Je možné každého zhypnotizovať?
Áno, zhypnotizovať je možné takmer každého, kto chce. Základným predpokladom úspešnej hypnoterapie je záujem klienta byť zhypnotizovaný. Dôvera voči hypnotizérovi a pocit bezpečia zvyšuje hĺbku tranzu. (zhypnotizovať sa nedajú jedine osoby s ťažšou mentálnou retardáciou, alebo v akútnom psychotickom stave).
Strácam nad sebou v hypnóze kontrolu?
Nie, hypnóza nie je stavom nevedomia, nie je to spánok. V hypnóze je časť vedomia stále aktívna. Je založená na aktívnej spolupráci klienta a hypnoterapeuta.
Môžem v hypnóze spraviť niečo proti svojej vôli, alebo prezradiť informácie, ktoré by som bežne nepovedal?
Nie, v hypnóze nespravíte, nepoviete, ani neprezradíte nič, čo by ste bežne nepovedali v bdelom stave. Počas hypnózy klient obvykle nerozpráva. Počúva a vníma sugescie hypnoterapeuta. Inštrukcie, ktoré nie sú v súlade s morálnymi, osobnostnými a mravnými hodnotami, klient neprijme a nevykoná.
Môžem byť zhypnotizovaný proti vlastnej vôli a presvedčeniu?
Nie. S hypnózou musíte súhlasiť, mať vôľu a ochotu byť zhypnotizovaný.
Musím veriť, že hypnóza funguje?
Nie. Hypnóza je založená na vedeckých princípoch, ktoré fungujú rovnako či klient v hypnózu verí, alebo nie.
Bol som v hypnóze, keď som všetko počul a vnímal?
Hypnóza je stav uvoľnenej mysle medzi spánkom a bdelým stavom - akési "polovedomie", v ktorom sú telesné funkcie znížené a duševné aktivované. Pri procese vstupu do hypnózy nebudete počuť žiadny špeciálny zvuk alebo povel, ktorý by Vás nato upozornil. Bežné pocity pri hypnóze sú citlivý sluch, tiaž tela alebo naopak jeho ľahkosť, pocit úplného uvoľnenia tela a mysle, celková relaxácia. Klient citlivo počuje, vníma a spracúva prijímané sugescie. V hypnóze je zmyslové vnímanie omnoho citlivejšie ako pri úplne bdelom stave.
Môžem sa neprebrať z hypnózy?
Nie, nie je to možné. Hypnóza nie je spánok. Klient nespí, relaxuje. Jeho uvoľnenie môže prejsť maximálne do krátkeho, niekoľkominútového spánku. Napríklad: ak by sa počas sedenia hypnoterapeutovi čokoľvek stalo, klient sa samovoľne o niekoľko minúť vráti späť do bdelého stavu. Taktiež pri stave ohrozenia, nebezpečenstva(napr. pri zvuku alarmu) sa klient ihneď vráti do bdelého stavu.
Je rozdiel medzi hypnózou a meditáciou?
Cieľom meditácie je upokojenie myšlienok a vyprázdnenie mysle, zrelaxovanie tela. Meditácia je výborná na uvoľnenie od stresu. Na terapiu nepostačuje. Pri hypnóze je myseľ aktívna, vníma sugescie, ktoré analyzuje a spracúva.
Je účinok sugescie trvalý?
Opakovanie cvičení hypnózy umožní klientovi vytvoriť v podvedomí trvalú väzbu. Účinok sugescie môže mať rôzne dlhé trvanie. Niekoľko mesiacov, rokov, alebo aj do konca života.
Prečo je potrebné dodržiavať opakovanie minimálne v týždňových intervaloch?
Treba si uvedomiť, že pracujeme na probléme, ktorý ste mohli mať niekoľko rokov, dokonca desaťročí. Je potrebné pracovať s podvedomím a prijímať sugescie v pravidelných intervaloch, rovnako, ako ste ich dostávali pri formovaní Vašich problémov. Najlepšie výsledky sa dostavia pri pravidelnej frekvencii stretnutí.
Slúži hypnoterapia ako náhrada potreby lekára?
Hypnoterapia neslúži ako náhrada liečby lekárom, psychológom alebo psychiatrom. Hypnoterapia slúži na zlepšenie kvality súkromného a profesného života - ako napr. zníženie hmotnosti, odstránenie fóbií, zlepšenie vzťahov, zvýšenie sebavedomia, atď.
Aký je rozdiel medzi psychoterapiou a hypnoterapiou?
Psychoterapia ovplyvňuje vedomie, väčšinou formou rozhovoru s klientom. Slúži hlavne na liečenie diagnostikovaných psychických porúch. Hypnoterapia ovplyvňuje podvedomie za pomoci hypnózy a vhodných sugescií a pomáha ľudom pri dosahovaní svojich cieľov. Zlepšuje ich kvalitu života.
Po koľkých sedeniach možno očakávať výsledky?
Počet sedení u dvoch rôznych klientov s rovnakým problémom môže byť rozdielny, nakoľko každý z nás je originál. Počet stretnutí je veľmi individuálny. Väčšina klientov cíti rozdiel už po prvom sedení.